Аріє Бурштейн
Cпостерігаючи за танцем
Текст з опису воркшопу «Спостерігаючи за танцем»
Початок воркшопів з імпровізації і руху завжди зачаровує мене. Я бачу добре освічених громадян: дорослих, розумних, чутливих, вихованих людей, які десь зустрічаються, надягають вільний одяг, знімають взуття, заходять в зал, лягають на підлогу - так, як ніби це природньо.
Природно? Для дорослих людей ?? З якого дива??? Що за внутрішній дозвіл отримали ці люди, які ясно кидають виклик соціальним нормам «допустимої поведінки». Вони починають перекочуватися, повзати, торкатися один одного, стикаючися, ділитися вагою, не змагаючись і не намагаючись здобути перемогу. Вони довгий час залишаються нерухомі або рухаються з неймовірною швидкістю, наприклад, надзвичайно повільно. Це танець без оцінки або відчутного результату. З одного боку, ми беремо участь в абсолютно непотрібному дійстві. З іншого - вивчаємо набір наступних цінностей і принципів.
Спостерігати. Бути присутнім. Слухати.
Швидше робити, ніж говорити. Швидше присутнім, ніж робити. Бути в діалозі. Швидше сприймати душею і за допомогою органів почуттів, ніж обмірковувати. Наважуватися на те, щоб бути суб'єктивним, автентичним. Брати до уваги думки, почуття і досвід. Поважати межі і рамки. Пристосовуватися до їх кордонів. Потім розтягувати і розширювати кордони. Залишатися творчим. Експериментувати. Імпровізувати. Тобто залишатися Тут і Зараз. Бути уважним до руху інших, структури їхнього тіла і музикальності, а не тільки до їхніх слів і історій. Не засуджувати. Не оцінювати. Цінувати. Залишатися допитливим. Залишатися присутнім. Залишайтеся присутнім із собою: зі своїм ТілоРозумом, зі своїм диханням, заземленням і пропріоцептивністю. Залишайтеся присутнім з партнером: будьте відповідальними (здатним дати відповідь), дозволяйте іншим здийснювати на Вас вплив, дозволяйте собі вчитися у інших. Залишайтеся присутнім в просторі: прийміть, що Ви є частиною великої «картини», композиції в цілому, перформансу в цілому.
Бути уважним до руху інших, структури їхнього тіла і музикальності, а не тільки до їхніх слів і історій
Уявна «марність» танцю очевидна. Немає відчутного результату або комерційного артефакту. Зрідка трепляється, що просто потанцювавши, людина стає матеріально багатшою або здобуває велику політичну владу ... І все ж ми збираємося в залі, знімаємо взуття, розтягуємося, перекочуємося і ГРАЄМО один з одним, святкуємо те, що ми люди - нашу радість від руху і дослідження. Ми святкуємо життя, вітальність і експресивні енергії.

На воркшоп я намагаюся створити простір, де внутрішній дозвіл настільки широкий, наскільки це можливо. Цей дозвіл грати, досліджувати життя, тікати від нього, бути розумним чи дурним, спітнілим або ледачим, спокійним і сильним, розважливим дорослим або зовсім дитиною, медитативним і смішним, легким і важким.

Ми досліджуємо цілий комплекс різних традицій і джерел. Це соматичні дослідження, засновані на традиціях візуалізації і образу тіла (BMC, ідеокінезіс, метод Фельденкрайза), розігрів через бодіворк з буто, контактної імпровізації, методу Ілана Лева та інших практик. Це методи дихання і заземлення з різних бойових мистецтв, йоги і традицій цигун. Це практики буто, які кидають виклик сприйняттю часу, простору і себе. Це дослідження діалогу в русі в формі контактної імпровізації, яка підкреслює аспект відносин в русі і дотику. Це сценарії і рамки для соло, дуетів, тріо і великих групових форм імпровізаційного танцю. Це системне уявлення про індивідуальний і груповий процесах росту і чутливість до них, відповідно до акцентом BodyMind Geshtalt терапії на зростанні, присутності і зціленні.
Цей танець - ПРАКТИКА. Він вимагає зосередження і вкладень, як медитація або розвиток тілесного навику. Але він також - ЕТОС, що висуває на перший план деякі людські цінності, установки, варіанти вибору в бурхливому оркестрі, іменованому ЗАРАЗ. Цей танець відкритий як для людей, яким цікаво досліджувати свій особистісний ріст за допомогою руху, так і для тих, у кого небагато танцювального досвіду, а також для висококласних технічно підкованих танцюристів і перформерів, які залишаються допитливими і відкритими для нового досвіду, навчання в яскравій різноманітній групі.
Я дуже ціную «марність» танцю-імпровізації і насолоджуюся нею. Це простір вільної гри, дозволу виражати себе, бути спонтанним і «божевільним» в кращому сенсі цього слова. Це можливість ставитися до себе, до інших і до навколишнього простору уважно і грайливо. Бути максимально людяним. Людяним - в інтегративному сенсі: залучаючи рептильний розум тварини в мені з його інстинктами, вродженими рефлексами і потребами, в той же час практикуючи вільний вибір і гнучку адаптивність до постійно мінливого простору.
Джерело російської версії тексту: сайт Київського Клубу Контактної Імпровізації
Фото Ельвіри Дімерджи з Фестивалю Сучасної Тілесності ВТІЛО: весна
Made on
Tilda