Моше Фельденкрайз
Удосконалення руху -
найкращий спосіб самовдосконалення
Уривок з книги Моше Фельденкрайза "Усвідомлення через рух"
Стан пробудженості (на відміну від стану сна) складається з чотирьох компонентів: відчуттів, почуттів, мислення і рухів.
Кожен з цих компонентів є основою для цілого методу удосконалення.

Під відчуттями ми маємо на увазі, крім відомих «п'яти почуттів», кінестетичні відчуття (в тому числі больові), орієнтацію в просторі, відчуття часу і ритм.

Під почуттями ми маємо на увазі, крім загальновідомих емоцій на кшталт радості, печалі, роздратування і іншого, також самоповагу, приниження, надчутливість і інші свідомі і несвідомі емоції, що забарвлюють наше життя.

Мислення включає в себе всі функції інтелекту, такі як протиставлення правого і лівого, добра і зла, гарного і поганого; розуміння, знання, класифікацію речей, знаходження і впізнавання правил, уяву; знання про те, що щось відчувається або почувається; пам'ять про все вищезазначене і т.д.

Рух включає в себе всі переміщення в просторі і часі, стан і конфігурацію тіла і його частин, в тому числі - дихання, їжу, мову, циркуляцію крові, травлення.

...Помічено, що будь-який з чотирьох компонентів впливає на всі інші. Я обираю в якості основного засобу самовдосконалення рух з наступних причин:
1
Нервова система зайнята переважно рухом.
Рух займає нервову систему більш, ніж що-небудь інше, тому що ми не можемо відчувати, сприймати або мислити без різноманітних і складних послідовностей рухів, керованих мозком, спрямованих на підтримку супротиву тіла силі земного тяжіння ; в той же час ми повинні знати, де ми знаходимося і в якій позиції. Щоб знати свою позицію в гравітаційному полі відносно інших тіл, або щоб змінити положення, ми використовуємо відчуття, почуття і силу нашого мислення.
Повна залученість нашої нервової системи в бадьорому стані - частина будь-якого методу самовдосконалення, навіть тих методів, які, імовірно, мають справу тільки з одним з чотирьох компонентів.
2
Якість руху розрізнити легше
Наше уявлення про організацію тіла в гравітаційному полі ясніше і чіткіше, ніж інші компоненти. Про рух ми знаємо більше, ніж про гнів, любов, ревнощі або навіть мислення. Навчитися визначати якість руху легше, ніж якість інших факторів.
3
Досвід руху багатший
Всі ми маємо великий досвід руху і більшу можливостей до руху, ніж до почуттів і мислення. Багато людей не відрізняють підвищену збудливість від чутливості, вважають різні почуття слабкістю, пригнічують почуття, що їх турбують і уникають ситуацій, в яких вони можуть виникнути. Часто люди також обмежують мислення. Існує побоювання, що вільнодумство ставить під загрозу прийняті форми поведінки, і це відноситься не тільки до релігії, але також і до етики, економіки, моралі, сексу, мистецтва, політики і навіть науки.
4
Здатність рухатися дуже важлива для самооцінки
Фізична будова і здатність до руху, напевно, важливіше для образу себе, ніж будь-що інше. Досить поспостерігати за дитиною, що помітила якийсь недолік у власній зовнішності, який відрізняє її від інших дітей, щоб переконатися, що це істотно впливає на поведінку.
Якщо, наприклад, її хребет не розвивався нормально, дитина буде відчувати труднощі в рухах, що вимагають точного відчуття рівноваги, і їй доведеться постійно прикладати свідомі зусилля до того, що інші діти роблять абсолютно природно. Така дитина буде розвиватися зовсім інакше, ніж інші: їй доведеться заздалегідь обмірковувати ситуацію і готуватися до неї, оскільки вона не може покладатися на спонтанні реакції. Ці труднощі підривають її впевненість в собі і заважають розвивати природні схильності.
5
Будь-яка м'язова діяльність - це рух
Будь-яка активність починається з м'язової діяльності.
Зір, мова, навіть слух вимагають діяльності м'язів (коли людина слухає, м'язи регулюють натяжіння барабанної перетинки відповідно до гучністі звуків, що сприймаються).
У кожному русі враховується не тільки координація, просторова і внутрішня точність, але і інтенсивність.
Тривала релаксація м'язів робить рухи повільними і слабкими, тривале перенапруження створює рвучкі і незграбні руху; і в тому, і в іншому проявляється стан психіки і мотивів дії.
Так, у пацієнтів з ментальними розладами, нервових людей і тих, хто має нестабільний образ себе, можна виявити порушення м'язового тонусу, що відповідає типу розладу. В той же час, інші прояви активності, такі як ритм і координація в просторі і часі, можуть підтримуватися на задовільному рівні. Спостережлива людина може помітити порушення в регуляції інтенсивності рухів і виразі обличчя, спостерігаючи за перехожими на вулиці, навіть не знаючи, в чому конкретно проблема.
6
Рухи відображають стан нервової системи
М'язи працюють завдяки тому, що по нервовій системі безперервно слідують потоки імпульсів; тому м'язовий патерн вертикального положення, виразу обличчя, голосу і т.п. відображає стан нервової системи.
Таким чином, кажучи про м'язові рухи, ми насправді маємо на увазі імпульси нервової системи, що активують м'язи; самі м'язи не можуть діяти без керуючих ними імпульсів. Хоча серцевий м'яз плода в утробі починає скорочуватися раніше, ніж з'являються контролюючі його нерви, в цей час він працює не так, як потім, коли його активність починає регулюватися нервовою системою.
З цього ми можемо зробити висновок, що спочатку може здатися парадоксальним: поліпшення рухової діяльності може проявитися лише після того, як покращиться функціонування мозку і нервової системи; вдосконалення дій тіла відображає зміни в роботі центральної нервової системи. Самі по собі ці зміни непомітні, помітний лише їхній зовнішній прояв.
7
Рух - основа свідомості
Більшість того, що відбувається всередині нас, залишається прихованим або нечітким, поки не досягає м'язів. Ми знаємо, що відбувається всередині нас, якщо м'язи обличчя або дихального апарату організовуються в патерни страху, збудження, сміху або будь-якого ще знайомого почуття. Хоча для м'язового вираження внутрішньої реакції або почуття потрібен дуже невеликий проміжок часу, всі ми знаємо, що можна стримати сміх, перш, ніж його помітять інші, і те ж саме можна зробити і по відношенню до страху чи іншої емоції.
Ми не усвідомлюємо, що відбувається в нашій центральній нервовій системі, поки не помічаємо змін у позі чи відчутті рівноваги, оскільки ці зміни легше відчути, ніж зміни, що відбуваються безпосередньо в м'язах.
Ми можемо затримати повноцінний м'язовий прояв, оскільки процеси в тій частині мозку, яка має справу зі специфічними людськими функціями, протікають значно повільніше, ніж процеси в тих його частинах, які стосуються функцій, спільних для людей і тварин. Саме повільність перших процесів дає нам можливість оцінювати і вирішувати, чи варто діяти чи ні. Вся система організована таким чином, щоб м'язи були готові як до виконання дії, так і утриматися від її реалізації.
Як тільки ми починаємо усвідомлювати засоби, що використовуються для організації самовираження, ми знаходимо можливість виявити подразник, який запускає всю структуру.
Іншими словами, ми розуміємо причину власної реакції або стимул до дії тільки в тому випадку, коли в достатній мірі усвідомлюємо організацію м'язів, що необхідна для цієї дії.
Іноді ми починаємо усвідомлювати, що в нас щось відбувається, але не можемо точно визначити, що саме. Це пов'язано з організацією нового патерну, який ми ще не можемо інтерпретувати. Якщо він виникає кілька разів, він уже стає знайомим; ми знайдемо його причину і будемо помічати навіть найбільш ранні ознаки цього процесу. У деяких випадках, для того, щоб з'явився досвід, необхідно безліч повторень. Ми сприймаємо і усвідомлюємо те, що відбувається всередині нас, в основному завдяки м'язам. Невелика частина цієї інформації приходить до нас через зовнішню оболонку, тобто через шкіру, яка покриває все тіло, слизову оболонку травних шляхів і дихальних органів, а також внутрішніх поверхонь рота, носа і ануса.
8
Дихання - це рух
Наше дихання відображає кожне емоційне або фізичне зусилля, занепокоєння або проблему. Воно чутливе і до вегетативних процесів. Наприклад, порушення в роботі щитовидної залози викликають особливий вид дихання, за яким я діагностую ці порушення. Будь-який несподіваний, сильний подразник викликає призупинення дихання. Кожен знає з власного досвіду, як тісно пов'язане дихання з почуттями і сильними емоціями. Протягом всієї історії людства існували системи, що сприяли усвідомленню дихання і досягали тим самим заспокійливого ефекту. Людський скелет організований таким чином, що майже неможливо правильно організувати дихання без задовільного розташування тіла в гравітаційному полі.
Реорганізація дихання можлива настільки, наскільки ми одночасно вдосконалюємо організацію скелетних м'язів, покращуючи позу і рухи.
9
Основа звички
У кожній такій інтеграції ми усвідомлюємо лише ті елементи, які охоплюють м'язи, шкіру і слизові оболонки. Ми вже бачили, що м'язи грають в усвідомленні основну роль. Разом з тим зміна в м'язах не може статися, якщо йому не передували зміни в моторній частині кори головного мозку. Якщо якимось чином відбувається зміна в корі і через це змінюються патерни або їх координати, основа усвідомлення кожної елементарної інтеграції порушується.
Завдяки тому що моторна частина кори головного мозку розташована поруч зі структурами, що відповідають за мислення і почуття, а також завдяки дифузії та поширенню процесу в головному мозку, значні змін в моторній частини кори викликають паралельні зміни в мисленні і почуттях.
Фундаментальна зміна основи паттерна одиничної інтеграції зруйнує зв'язок цілого, позбавить мислення і почуття вкоріненості в звичному рутинному паттерні. В таких умовах легше стаються зміни в мисленні і почуттях: коли звичка втрачає свою головну опору, то стають можливими зміни.
Фундаментальною характеристикою нервової системи є те, що ми не можемо здійснювати якусь дію одночасно з протилежною. У кожен конкретний момент вся система володіє деякою загальною інтеграцією, і тіло її виражає.
Поза, відчуття, почуття, мислення, а також хімічні та гормональні процеси об'єднуються в ціле, яке вже неможливо розділити на частини. Це ціле може бути складним і складно організованим; але в даний конкретний момент воно інтегроване в систему.
У кожній такій інтеграції ми усвідомлюємо лише ті елементи, які охоплюють м'язи, шкіру і слизові оболонки. Ми вже бачили, що м'язи грають в усвідомленні основну роль. Разом з тим зміна в м'язах не може статися, якщо йому не передували зміни в моторній частині кори головного мозку. Якщо якимось чином відбувається зміна в корі і через це змінюються патерни або їх координати, основа усвідомлення кожної елементарної інтеграції дезінтегрується.
Завдяки тому що моторна частина кори головного мозку розташована поруч зі структурами, що відповідають за мислення і почуття, а також завдяки дифузії та поширенню процесу в головному мозку, значні змін в моторній частини кори викликають паралельні зміни в мисленні і почуттях.
Фундаментальна зміна основи паттерна одиничної інтеграції зруйнує зв'язок цілого, позбавить мислення і почуття вкоріненості в звичному рутинному паттерні. В таких умовах легше стаються зміни в мисленні і почуттях: коли звичка втрачає свою головну опору, то стають можливими зміни.
Переклад з англійської та російської Каті Таранової
Made on
Tilda